09183755726
امروز پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ / کاربر مهمان خوش آمدید / لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

والیبال

والیبال: Volleyball

والیبال یک ورزش تیمی و ششمین ورزش محبوب دنیا و گسترده‌ترین ورزش در بیشتر کشورهای جهان است، که در آن بازیکنان بصورت دو تیم شش نفره، در دو سوی تور قرار می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا طبق قوانین بازی، توپ را از روی تور در زمین تیم مقابل فرودآورند تا برنده بازی باشند. طول زمین والیبال ۱۸ متر و عرض آن ۹ است. هرتیم باید ۳ ست یا دست از ۵ پنج ست بازی را ببرند، تا بتواند پیروز مسابقه شود.
والیبال در سال ۱۸۹۵ در کشور آمریکا و توسط ویلهام مورگان ابداع شد. سپس به سرعت فراگیر شد. به‌طوری که درسال ۱۹۶۴ برای نخستین بار در برنامه بازی‌های المپیک قرار گرفت و امروزه تقریباً در تمام دنیا بازی می‌شود. این رشته تقریباً برای تمام گروه‌های سنی مناسب است و وسایل بازی شامل توپ و تور است. امروزه، بیش از ۸۰۰ میلیون بازیکن والیبال در سراسر جهان وجود دارند، که ۴۶ میلیون نفر از آنها از ایالات متحده امریکا هستند.
قهرمانی والیبال جهان قدیمی‌ترین و مهم‌ترین رویداد والیبال پس از المپیک است که هر چهار سال یک ‌بار با شرکت تیم‌های ملی والیبال مردان و زنان برتر دنیا در یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. علاوه بر این جام جهانی والیبال، لیگ جهانی والیبال و جام بزرگ والیبال قهرمانان جهان به‌ترتیب معتبرترین تورنومنت‌های والیبال در جهان هستند. لیگ‌های متعددی از جمله لیگ والیبال مردان ایتالیا و پرو آ در کشورهای مختلف به‌وجود آمده‌اند که جزو مسابقات داخلی آن کشور محسوب می‌شوند.

اصطلاح والیبال: Volleyball

از ترکیب دو بخش والی (Volley)به معنای رگبار یا شلیک به ‌طور دسته‌ جمعی و بالBall)) به معنای توپ و گلوله ایجاد شده است. ویلیام جی مورگان، نام این بازی را مینتونت (Mintonette) نامید که پس از گذشت چهار سال از اختراع بسکتبال، ابداع شد. بعدها زمانی که (آلفرد اس هالستد) مشغول تماشای این ورزش بود، نام آن را به والیبال Volleyball تغییر داد. به دلیل حرکت توپ در این بازی که همانند رگبار، توپ در امتداد زمین و از بالای تور است.
والیبال اوایل سال ۱۹۱۳ (میلادی) به سرعت در آسیا به ورزش بسیار محبوب و به‌ عنوان ورزشی از بازی‌های شرقی تبدیل شد.در سال ۱۹۱۸میلادی تعداد بازیکنان هر تیم از نه نفر به شش نفر محدود شد، و همچنین در سال ۱۹۲۲میلادی تعداد مجاز برای بازی با توپ در هر طرف به حداکثر سه نفر تغییر کرد. در طول سال‌های بعد مشخص شد که قوانین استاندارد برای مسابقات بازی مورد نیاز است، و در نتیجه در سال ۱۹۲۸ میلادی سازمان انجمن والیبال ایالات متحده (USVBA) تشکیل شد. تا اوایل ۱۹۳۰ میلادی والیبال بیشتر یک بازی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح و سرگرمی بود، و فقط چند فعالیت در محدودهٔ رقابت‌های بین‌المللی وجود داشت. هم‌چنین قوانین مختلفی از این بازی در قسمت‌های مختلف جهان نوشته شده بود. با این حال، بسیاری از کشورها در مسابقات قهرمانی ملی به رقابت با یکدیگر می‌پرداختند.
دو سال بعد از ایجاد سازمان انجمن والیبال که بعدها به والیبال آمریکا تغییر کرد، اولین بازی والیبال ساحلی دو نفره در جهان برگزار شد. که باعث به وجود آمدن انجمن والیبال ساحلی در سال ۱۹۶۵ میلادی در کالیفرنیا شد. قبل از آن، در سال ۱۹۴۷ میلادی فدراسیون بین المللی والیبال یا به اختصار اف‌ آی‌ وی‌ بی (FIVB) تاسیس شد. بازیکنان حرفه‌ای نیز تحت نظارت والیبال حرفه‌ای آمریکا (AVP) در سال ۱۹۸۳ میلادی درآمدند. در طول بازیهای المپیک تابستانی۱۹۸۴میلادی ورزشکاران مرد و زن آمریکایی مدال طلا و نقره مسابقات والیبال داخل سالنی را کسب کردند. سپس در سال ۱۹۹۶ میلادی والیبال ساحلی دو نفره رسما” وارد بازی‌های المپیک شد.

تغیرات قوانین بازی والیبال

در آغاز برای بازی والیبال قوانین خاصی تدوین نشده بود، هر فردی در هر کشوری به میل خود و به طریق مختلف با توپ بازی می‌کرد. رفته‌ رفته والیبال در مناطق و نواحی مختلف جهان گسترش می‌یافت و قوانینی برای این بازی وضع گردید و روش‌ها و حرکات تکنیکی جایگزین حرکات قبلی گردید و در سال ۱۹۰۰ پذیرفته شد که امتیازات هر ست بازی ۲۱ پوئن (امتیاز) باشد. درسال ۱۹۱۲ سیستم چرخش به تصویب رسید . در سال ۱۹۱۷ پذیرفته شد که هر ست بازی ۱۵ امتیاز باشد. در سال ۱۹۱۸ تعداد بازیکنان هر طرف زمین ۶ نفر پیشنهاد شد، که مورد قبول عامه قرار گرفت. در سال ۱۹۲۱ موافقت شد که هر تیم با حداکثر سه ضربه توپ را به طرف دیگر بفرستد. در سال ۱۹۲۳ اندازه زمین بازی ۹×۱۸ متر تعیین شد.
به مرور در سال‌های بعد، قوانین فراوانی برای این بازی وضع شد و در بسیاری از قوانین قبلی نیز تغییراتی حاصل گشت. هم‌اکنون نیز هر چهار سال یک بار در کنگره جهانی والیبال تغییراتی در قوانین بازی به تصویب می‌رسد. از جدیدترین و مهمترین قوانین مانند تغییر روش امتیازگیری به رالی، سقف امتیاز ۲۵ برای ست های اول، دوم، سوم و چهارم و امتیاز ۱۵ برای ست پنجم و افزودن بازیکن آزاد می باشد. در سال ۱۹۹۸ قانونی وضع شد که در امتیازهای ۸ و۱۶ به تیمها وقت استراحت فنی داده می‌شود و تازه ترین قانون والیبال استفاده از دوربین برای خط است.و بعد از آن قانون برخورد بدن با هر نقطه از تور خطاست.

سیر گسترش والیبال

سال ۱۹۰۰ اولین کشور پس از امریکا که والیبال در آنجا رونق گرفت کشور کانادا بود. بازی والیبال در پایان سال ۱۹۰۰ به صربستان و در سال‌های ۱۹۰۵ به کوبا، ۱۹۰۹ به پورتوریکو، ۱۹۱۰ به فیلیپین، ۱۹۱۲ به اوروگوئه، ۱۹۱۳به چین و ۱۹۱۷به ژاپن و به تدریج از سال ۱۹۱۴ به بعد توسط سربازان آمریکایی و مستشاران و اشخاص دیگر به کشورهای اروپایی از بلغارستان، لهستان، روسیه، فرانسه، چکسلواکی معرفی شد و گسترش یافت. پذیرش ورزش والیبال در اروپا در ابتدا کند بود. لهستان، فرانسه و چکسلواکی سه کشوری بودند که قبل از دیگر کشورها اقدام به تشکیل فدراسیون ملی والیبال در کشور خود نمودند. روسیه که در سال ۱۹۲۳ اقدام به تأسیس انجمن ملی والیبال نمود، برای پیشرفت و دگرگونی آن فعالیت زیادی به عمل آورد. روسیه از کشورهایی است که در پیشرفت تکنیک و تاکتیک والیبال و تنظیم قوانین در جهان سهم به سزایی دارد و همواره از قدرت‌های برتر این ورزش بوده‌ است.

پیشرفت والیبال در جهان

کشورهای لهستان، فرانسه و چکسلواکی پس از تشکیل فدراسیون ملی تصمیم گرفتند که با کمک کشورهای دیگر فدراسیون جهانی والیبال را تأسیس نمایند و در سال ۱۹۳۶ به هنگام بازی‌های المپیک در برلین آلمان، در این زمینه فعالیت زیادی نمودند ولی با آغاز جنگ جهانی دوم و طغیان آن در اروپا اقدامات آنان متوقف شد. به طور کلی تغییرات و پیشرفت والیبال را می‌توان به سه دوره تقسیم نمود.
دوره اول از سال آغاز تا سال ۱۹۱۸
دوره دوم از سال ۱۹۱۹ تا سال ۱۹۴۶
دوره سوم از سال ۱۹۴۷ به بعد که تغییرات و پیشرفت اساسی والیبال در دوره سوم صورت پذیرفته‌است.
پس از جنگ جهانی دوم، فعالیت‌های فراوان برای حرکت جدید به والیبال مجدداً آغاز شد و اولین مسابقه بین‌المللی در قاره اروپا بین تیم‌های ملی فرانسه و چکسلواکی در پاریس برگزار گردید. در آوریل ۱۹۴۷ کنگره‌ای با شرکت نمایندگان چهارده کشور از سراسر جهان در پاریس برگزار و موافقت شد که فدراسیون بین المللی (F.I.V.B)در پاریس تشکیل شود و پل لیبود فرانسوی به عنوان اولین رئیس انتخاب شود.
هم‌ اکنون ۲۱۹ کشور عضو که فدراسیون بین المللی (F.I.V.B)هستند. و بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از مردم جهان والیبال بازی می‌کنند. اولین رئیس فدراسیون جهانی پل لیبود تا سال ۱۹۸۴ (۳۷) سال ریاست را برعهده داشت. پس از تأسیس فدراسیون جهانی والیبال کمیته‌های مختلفی در داخل آن به وجود آمد و برنامه مسابقات رسمی جهانی تنظیم و آغاز شد. در سال ۱۹۴۹ اولین دوره مسابقات جهانی والیبال برای مردان در پراگ و در سال ۱۹۵۲ دومین دوره مسابقات جهانی مردان و اولین دوره مسابقات جهانی زنان در مسکو برگزار شد. برنامه این مسابقات بطور منظم هر چهار سال یک بار تاکنون در کشورهای مختلف انجام شده‌است.
در سال ۱۹۶۴ مسابقات والیبال مردان و زنان به برنامه بازی‌های المپیک ۱۹۶۴ توکیو اضافه شد. علاوه بر مسابقات قهرمانی جهان و المپیک، مسابقات والیبال مردان و زنان در سراسر جهان با عنوان‌های جام جهانی، لیگ جهانی، قهرمانی اروپا، پان آمریکن، قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی، والیبال ساحلی، یونیور سیاد، قهرمانی آفریقا، ارتش‌های جهان، گراندپری زنان، راه‌آهن‌های جهان، قهرمانی ناشنوایان، قهرمانی معلولین، پارالمپیک معلولین، قهرمانی کشورهای عربی، چهار تیم برتر، جایزه بزرگ، ستاره‌ها و تورنمنت‌های جهانی و دوستانه و غیره در گروه‌های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان بطور منظم انجام می‌شود. در تاریخچه والیبال جهان باید کشور ژاپن را به عنوان دگرگون کننده تکنیک ها، تاکتیک ها و آمادگی جسمانی در والیبال معرفی نمود، دگرگون کننده در سرویس، ساعد، انواع تاسخ ها، توپ گیریخ و انواع آبشارهای سرعتی با پاس های کوتاه الف و ب و ترکیبی و به ویژه بدنسازی.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.